A Jessica Jones a Netflix és a Marvel közös sorozata, a Marvel öt sorozatra kötött szerződést a Netflixszel (Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist és a négyet összefogó Defenders) és már a Daredevil is nagyot dobbantott, de a Jessica Jones számomra még azt is le tudta körözni.
Először is nem délutáni sorozatra kell gondolni, ez keményen R besorolású, 18-as karikás dolog, nem lányoskodnak sem a nyelvezetben, sem a grafikusságban, sem a történésekben, ami nagyon előnyére válik. Ez egy brutál kemény komor világban játszódó sorozat, a színes-szagos Marvel Univerzum (amit mellesleg imádok. Team Cap!) egy jóval sötétebb verziója. Amit tudni kell, hogy a Marvel továbbra is folytatja a zseniális univerzumépítését, amibe a sorozatok is beletartoznak. Na nem mintha bármi nagy utalás lenne, annyit mondanak néha, hogy a zöld fickó, vagy egy kisfiú Amerika kapitánynak van öltözve, de ennyi. Egy univerzum, de teljesen külön áll, és önálló a sorozat.
A Jessica Jones szigorúan véve nem is képregény sorozat. Ez egy neonoir nyomozós krimi-thriller sokkal inkább. Jessica Jones (akiről bevallom, ezelőtt nem olvastam semmit) egy magánnyomozó, szuper ereje annyi, hogy szupererős. Amit meglehetősen ritkán használ, nem hősködik, ha magát kell védenie, akkor használja. Ennyi a szuperhős aspektus.
Jessica PTSD-ben szenved, és magát próbálja rendbe tenni, miközben nyomoz. Az egyik legerősebb női karakter, aki ma a Tv-ben szerepel, nemcsak képregényes sorozatokban, hanem úgy általában is. Ennyire erős jellemű, háromdimenziós főszereplő női karaktert keveset láttam. Krysten Ritter remek munkát végez. Teljesen fullosan megírt komplex női karakter, nem férfias, tele van érzelemmel, talpraesett, és nagyon szép ívű jellemfejlődése is van. A többiek sem panaszkodhatnak, Patsy, de még a szomszéd srác is remekül van megírva és eljátszva.
Jessicat a történet jelenéhez képest egy évvel korábban, egy Kilgrave nevű fazon irányítgatta. Kilgrave nem egy klasszikus Marvel főgonosz sem képregényekben, sem a Marvel filmes univerzumában. Már csak azért is, mert Loki és Kingpin (a Daredevil gonosza) után vééégre van megint egy erős főellenünk, aki most újra visszatér Jessica és környezete életébe. Kilgravenek egy képessége van, amit mond, azt az emberek megcsinálják, hogy most az egy szendvics, vagy hogy vágd le a saját karod az édes mindegy. Kilgrave ezt a Jedi elmetrükköt vitte igen magas szintre, (mondjuk, akkor inkább már legyen Sith elmetrükk,) az egyik legdurvább és legbrutálisabb képesség, mivel szellemileg és lényegében fizikailag is megerőszakolja ezzel az áldozatait. Úgy, hogy ő még életében nem ölt, mert mások csinálják a piszkos munkáit. Félelmetes a tény, és félelmetes, mint gonosz. Kilgravet a zseniális, elképesztően fantasztikus David Tannent játssza (a 11. Doktor, vagy Barty Kupor Jr., Casanova vagy Alec Hardy) Egészen szuggesztív, az utálat és a kedvelés határán egyensúlyozva, remekül felépítve, pl. az első 2-3 részben nincs is benne, csak a jelenléte és a fenyegetése. Tannent csípőből hozza az elbűvölően utálnivaló karaktert. Ilyen egy jó főgonosz:
https://www.youtube.com/watch?v=-oq1z10QtOs
A Jessica Jones színészileg, történetileg, vizuálisan, zeneileg, dialógusilag, karakterileg, mindben borzasztóan erős, egyszerűen olyan, hogy nem lehet abbahagyni. A történet full, le van zárva, a 2. évad még kérdéses, nem nem kell hozzá látni a Daredevilt sem (de tök felesleges lenne kihagyni, mert az is szuper) önállóan, képregényes ismeretek, sőt a képregényfilmek szeretete nélkül is működő briliáns sorozat. Az első ingyenes Netflix hónapban mindenkinek szeretettel ajánlom a 13 részt. Kurva jó.